כיצד לחקור ההתמכרות למין

התמכרות למין היא התמכרות כמו כל התמכרות אחרת ויש לה גם הגדרה מדעית שמבדילה אותה מעיסוק מוגבר במין או אהבה למין. ככלל, התמכרות הוא מצב בו ההתנהגות וההתנהלות האישית של המטופל מובילה לפגיעה דרמטית ביכולת שלו לתפקד כבן אנוש בתוך החברה בה הוא חי, בגלל התשוקה שלו אל מושא ההתמכרות. במקרה של התמכרות למין מדובר באנשים שהמין הופך לכל או למרכז עיסוקם בחיים באופן שיכול לפגוע בחיי החברה שלהם, ביכולת שלהם לעבוד בצורה מסודרת, ביכולת להימנע מסיכונים שנובעים מהתעסקות במין ובהפיכת המין למרכז חייהם על פני כל שיקול אחר כמו עבודה, משפחה, אוכל, היגיינה אישית וכדומה.

חקירת התמכרות למין

חקירת התמכרות למין הוא מונח שמתייחס ליכולת של הגורם המאבחן להבין שאכן מדובר בהתמכרות ולא בעיסוק מוגבר למשל. הגורם המאבחן הוא כמובן גורם מקצועי שיודע לאבחן בצורה מדויקת האם אכן מדובר בהתמכרות, אבל עוד לפני האבחון המקצועי ישנו גם השלב של האבחון האישי והמשפחתי. זהו השלב בו בני המשפחה רוצים להבין מהו מצבו של קרוב משפחתם שעוסק במין בצורה מופרזת, ועליהם לחקור את מצבו בכדי להבין האם מדובר בהתמכרות. בהתאם לאבחון ראשוני זה יכולה המשפחה לקבל החלטות על הצעדים הנדרשים הבאים על מנת להוביל את קרוב המשפחה למסגרת טיפולית מתאימה אצל מרכז גמילה לטיפול בהתמכרות.

איך חוקרים התמכרות למין?

כל ההתעסקות במיניות של קרוב משפחה יכולה להיות מאוד מביכה עבור בני המשפחה, ולכן אתם צריכים לשאול את עצמכם האם אתם בכלל רוצים להיכנס לזה. במידה והתשובה היא כן, אתם צריכים לבחון עד כמה פוגעת ההתעסקות המינית של אותו קרוב משפחה באורח החיים הנורמלי שלו וביכולת שלו לתפקד כאדם בתוך הסביבה בה הוא חי. אם אתם מזהים השפעה של התעסקות זאת על חייו, אתם בהחלט רוצים לקחת את זה צעד אחד קדימה ולהעביר את זה לאבחון מקצועי.

ומה כוללת החקירה המקצועית?

חקירת התמכרות למין ברמה המקצועית מבוצעת באמצעות שורה של טכניקות אבחון פסיכולוגי, לרבות ראיון עומק אישי, מענה על שאלונים, מעקב אחר אורח החיים של המטופל וכן הלאה. ככלל, אנשי מקצוע שעוסקים בתחום של טיפול בהתמכרויות ומתמחים גם בתחום הספציפי של התמכרות למין, יודעים לאבחן מכור למין בצורה מאוד מהירה וכמעט מיידית, אבל בכל מקרה, כחלק מהתהליך המקצועי נדרשת חקירה מקיפה על מנת לבסס את ההנחה שאכן מדובר בהתמכרות ועל מנת לגבש גם את צורת הטיפול הטובה ביותר למקרה הספציפי.